“Władca Pierścieni” jako powieść fantasy

18 lutego 2022

John Ronald Reuel Tolkien przeszedł do historii jako jeden  z najwybitniejszych XX-wiecznych pisarzy. Przez wielu badaczy literatury uznawany jest za ojca światowej fantastyki. Urodził się w 1892 r. w Oranii aczkolwiek przez całe życie mieszkał i tworzył w Wielkiej Brytanii. Pracował przez dłuższy czas jako profesor literatury angielskiej i staroangielskiej na uniwersytecie w Oksfordzie. Sławę przyniosła mu powieść “Hobbit, czyli tam i z powrotem”, dzięki której szybko zjednał sobie rzeszę oddanych czytelników. To właśnie za ich namową postanowił stworzyć historię, która będzie kontynuowała fantastyczną podróż do Śródziemia. Po siedemnastu latach pracy powstał niezwykły utwór literacki jakim jest ,,Władca Pierścieni” – Tania Książka.

Budowa powieści

W odniesieniu do utworu często używane jest określenie – trylogia. Jest to błędne sformułowanie gdyż powieść, pomimo swojej obszerności, tworzy jedną zwartą całość. Tolkien opracował historię składającą się z sześciu ksiąg, które przez wydawcę zostały podzielone na trzy części. Każda z powieści ma odrębny tytuł i jest ścisłą kontynuacją poprzedniej. Tytuły poszczególnych tomów, pod względem chronologicznym, brzmią następująco:

– “Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia”

– “Władca Pierścieni: Dwie wieże”

– “Władca Pierścieni: Powrót króla”

Fabuła utworu

J.R.R. Tolkien wymyślił swój własny świat od początku do końca i dopracował go w każdym najmniejszym szczególe. Fabuła powieści rozgrywa się w fikcyjnym, mitycznym świecie, zwanym Śródziemiem. To właśnie tam obok siebie żyją różne rasy – elfy, hobbici, krasnoludy, czarodzieje, orkowie, enty i inne. Istoty te posługują się specyficznymi językami, których autorem był sam Tolkien. Na potrzeby powieści wymyślił np. język elficki czy krasnoludzki. “Władca Pierścieni” skupia się wokół jedynego Pierścienia, który pierwotnie był własnością władcy ciemności – Saurona. By uratować świat przed zagładą trzeba zniszczyć narzędzie zła. Misja ta zostaje powierzona młodemu hobbitowi z Shire, o imieniu Frodo. Wraz z kilkoma kompanami tworzy drużynę Pierścienia i wyrusza w niebezpieczną podróż. Losy Śródziemia spoczywają od tej pory w rękach hobbita.

 

 

 

Tagi
Kategoria władca pierścieni