Recenzja serii “Władcy pierścieni” J.R.R. Tolkiena

18 lutego 2022

Seria “Władca pierścieni” J.R.R. Tolkiena to seria z gatunku fantasy, którą każdy czytelnik i miłośnik książek fantastycznych powinien znać. “Władca pierścieni” to kultowa seria, która weszła już w najważniejsze kanony literatury, i nadal jest jedną z najlepiej sprzedających się serii w historii literatury. 

O Autorze

J.R.R. Tolkien to brytyjski pisarz i profesor filologii klasycznej oraz literatury staroangielskiej i angielskiej na Uniwersytecie Oxfordzkim. Współpracował przy powstawaniu największego słownika języka angielskiego- Oxford English Dictionary, opublikował setki artykułów o literaturze i filologii. Znał ponad 30 języków, w tym łacinę, staroislandzki, nordycki, staroirlandzki i anglosaski.

Władca pierścieni- J.R.R. Tolkien

W skład cyklu “Władcy pierścienia” wchodzą po kolei: “Drużyna pierścienia” (lub “Bractwo pierścienia”), “Dwie wieże”, “Powrót króla”. W realiach fantastycznego świata Śródziemia wchodzi także książka “Hobbit, tam i z powrotem”, która opowiada, o jak Bilbo Baggins wszedł w posiadanie magicznego pierścienia. W kolejnych tomach dowiadujemy się, że podczas świętowanie swoich sto jedenastych urodzin, Bilbo postanawia odejść ze świata hobbitów, przy pomocy magicznego pierścienia. W tym samym dniu, kiedy Bilbo obchodził swoje urodziny, w tym samym dniu obchodził swoje trzydzieste trzecie urodziny Frodo, który jest adoptowanym synem Bilbo, i dziedzicem jego fortuny. Bilbo za namową Gandalfa Szarego powierza cały swój dobytek, oraz pierścień Frodowi. Mija kolejne siedemnaście lat, a Gandalf po wielu latach milczenia postanawia opowiedzieć historię magicznego pierścienia Frodowi. W tym samym czasie Sauron i jego słudzy omawiają plan jak podbić i zdobyć krainę hobbitów. “Władca pierścieni” Tolkiena to niewątpliwie najważniejsze książka z gatunku fantastyki, ponieważ właśnie ta seria zapoczątkowała późniejsze książki fantastycznie, i czerpali z niej tacy autorzy jak Rowling, czy Rick Riordan. 

 

Tagi
Kategoria władca pierścieni